זה לקח זמן. חיפשתי משמעותי, ומצאתי אותה!
כתבתי הכל בספר החדש שלי –

מי אני
ומה המשמעות של כל זה?

זה לקח זמן. חיפשתי משמעות,
ומצאתי אותה! בואו לקרוא את הספר -

מי אני ומה המשמעות של כל זה?

היי, קוראים לי רוני צביבל,
בכל יום שאני קם אני מודה על כל הדברים הנפלאים שיש בחיי, ויש לא מעט מהם.

אני מבין כמה מזל יש לי בחיים, אך לא תמיד כך היה.

לפני כשנתיים מצאתי את עצמי בתהום נפשית מסוימת. הייתי קצין בשנה האחרונה של השירות, שנה שהרגישה כמו נצח. קמתי יום אחר יום בתחושת ריקנות מסוימת, הרגשתי שהייתה חסרה לי משמעות.

אותה התחושה העלתה בי שאלות קשות ומחשבות רבות שנאלצתי להתמודד איתן. אלה חלק מאותן המחשבות והשאלות:

-סופיות החיים: הבנתי שכבר רבע מחיי עברו (אם יתמזל מזלי לעבור את 80), וטרם עשיתי משהו משמעותי או מעניין בחיי. החיים כל כך קצרים וכבר רבע מהם הלכו לי.

-איך הגעתי לנקודה הזאת? הרי רק שנתיים לפני כן נאלצתי להילחם בבירוקרטיה כדי לצאת לקצונה הזאת (המפקדים המדהימים שלי דרך אגב עשו מאמצים מעל ומעבר לעזור לי עם זה). איך זה ייתכן שההחלטות שלי הן אלה שהובילו אותי לדיכאון?

‏האם אני בסך הכל הקליפה הריקה ממשמעות שהרגשתי באותה התקופה, או שמא אני יותר מזה? מי אני בכלל?

-‏לאן ממשיכים מפה? איך אפשר למצוא משמעות? איך אני יוצר לעצמי חיים שבהם לא אצטרך לשוב לאותו הבור, ואקום בכל בוקר בתחושה שיש למה לצפות?

כמו המחשבות האלה, מחשבות ושאלות רבות אחרות צפו ועלו באותם הימים. למרות התחושה הבלתי נסבלת, החלטתי שיהיה חכם יותר לנסות למצוא תשובות ולהתעמת עם תחושת הריקנות, מאשר להישאב אליה. כך החל לו מסע, שבעיקרו שלושה חלקים מרכזיים:

  1. החלק התאורטי – התחלתי לקרוא ספרי פסיכולוגיה, היסטוריה, פילוסופיה של המזרח והמערב וכל תוכן שיכול היה לתת לי כלים להתמודד עם המצב ואותן השאלות.
  2. ‏החלק המעשי – החלטתי לשים את עצמי בסיטואציות שאני לא רגיל אליהן ולראות איך אצליח להתמודד איתן. כך למשל שבועיים אחרי השחרור טסתי לבדי לדרום אמריקה לתקופה של כמה חודשים, וכאשר חזרתי מצאתי עבודה מעניינת בחברת סטרטאפ בה הייתי מדבר על בסיס יומיומי עם אנשים מכל העולם בדרגות בכירות שונות, מזוטרים ועד מנהלים בכירים. קיוויתי לאתגר את עצמי על ידי התמודדות עם מצבים שאני לא רגיל אליהם.
  3. ‏החלק הנפשי – אני משתדל באופן קבוע לבחון את עצמי, להסתכל על העבר שלי (רחוק וקרוב), לבחון מה עליי לשפר, מה עליי לעשות אחרת וללמוד כיצד עליי להשתפר בהווה. במקביל לזה אני בוחן באופן קבוע את העתיד ולאן אני רוצה ללכת. החלק הזה היה ועדיין קריטי במסע אל עבר משמעות.

 

בעקבות שלושת הפעולות האלה שהייתי ואני עדיין עושה באופן קבוע, הצלחתי לאט לאט למצוא דרכים להתמודד עם המוות וסופיות החיים שלנו, הצלחתי למצוא יותר משמעות בחיי, לראות את כל הדפוסים השגויים שפעלתי וחשבתי על פיהם (רבים מהם שכיחים אצל כולנו יותר משתאמינו) ולמעשה הצלחתי להפוך את אותו הדיכאון לנכס וידע.

הספר הוא אוסף התובנות, המחשבות והרעיונות שצברתי מכל התהליך הזה, שממשיך עד עצם היום הזה, כך שכל פרק בספר מציג שאלות שונות שאני בוחן, ואלה הן השאלות:

האם אנחנו באמת מכירים את עצמנו, או שמא יש דברים שנסתרים מאיתנו על עצמנו? האם יש גרסה מוצלחת יותר שלנו? אם כן, איך מגיעים לאותה הגרסה?

תובנות שונות בנוגע לרגשות משמעותיים כמו חרדה, אשמה, דכאון, קנאה ועצב. מה ניתן ללמוד מרגשות אלה, ולמה זה חשוב ללמוד מהם?

מה ניתן ללמוד על עצמנו דרך העבר שלנו? למה חשוב להסתכל קדימה, אל העתיד? ואיך מתמודדים עם אי הוודאות שבעתיד? מה התפקיד של ההווה בכל הסיפור הזה?

כיצד אנו יכולים להבדיל בין טוב ורע בחיינו האישיים? במה כדאי להתמקד כדי לשפר את ההחלטות שאנחנו מקבלים? ולמה כנות עצמית היא כל כך חשובה בתהליך הזה?

מהו הנטל שכל אחד מאיתנו צריך לסחוב, מעצם היותנו חיים? איך עלינו להתמודד עם הידיעה שיום אחד נמות? כמה מההחלטות שאנחנו מקבלים, באמת אנחנו אלה שמקבלים? האם החירות היא לעשות מה שאנחנו רוצים מתי שאנחנו רוצים, או שמא החירות נמצאת דווקא במימד אחר?

כיצד עלינו להתנהל מול אנשים אחרים? איך האינטראקציה איתם יכולה להשפיע עלינו לטובה ולרעה? ועד כמה ה'אחר' באמת שונה מאיתנו?

ולשאלות הגדולות מכל – מהו מקומי בעולם העצום הזה, ומה המשמעות של כל זה? מהי המטרה של החיים המורכבים האלה שאנחנו חיים? (ספוילר: אין תשובה קסומה וחד משמעית לשאלות האלה, אבל אנסה עד כמה שאני יכול לתת עליהן מענה חלקי, או לפחות תובנות שיכולות לסייע לנו איתן).

דרך כל פרק וכל שאלה אני מנסה להעביר תובנות וכלים שעזרו לי להתמודד עם הקשיים השונים של החיים, בתקווה שיעזרו גם לקורא. אני לוקח בחשבון לאורך כל הספר שכל אחד מאיתנו שונה אחד מהשני, ולכן כלל התובנות כתובות כקווים מנחים שכל אחד יכול לפרש ולהתאים לחייו שלו, כדי שיעזרו לו לנווט את הספינה.

אז אם אתה נמצא כרגע בצומת דרכים ומרגיש שהמצפן לא עלייך,
← הספר הזה הוא בשבילך!

הספר נולד בעקבות הרצון להפוך את אותן התובנות לכדי קובץ אחד מסודר שאוכל לחלוק עם אנשים אחרים,
מתוך אמונה אמתית כי הן יכולות לסייע לאנשים נוספים בחיפוש אחר משמעות ומיצוי טוב יותר של החיים הקצרים שזכינו בהם. מתוך רצון להנגיש את הספר לכמה שיותר אנשים, כלל התובנות מובאות דרך סיפורים קצרים שקל לקרוא ולהבין.

הספר של רוני צביבל

תגובות ששימחו אותי:

הספר מעניק זווית מחשבה רעננה ואישית לשאלות הנצחיות לגבי האדם ומקומו. הוא מציב בפני הקורא מראה שגורמת לו לחשוב על ההחלטות המרכזיות בחייו שלו, והדרכים בהן התמודד עם קבלת החלטות בסיטואציות שונות. הדיון בספר מתנהל מתוך נקודת מבט נטולת-אגו, הצומחת דווקא מתוך ביקורת או כשלון. מנעד הדוגמאות המובאות נסמכות על מעגלים שונים: האישי, המשפחתי והאוניברסלי, ומסייע בהמחשת הרעיונות המרכזיים. למרות שהספר לא מציע "נוסחה" לחיים טובים או משמעותיים הוא מוביל לדבר לא פחות משמעותי – לחשוב על מה באמת חשוב לך בחיים.

הספר קריא, נעים לקריאה, קשה לעצור אותו באמצע, מעמיק, חכם, פותח אופקים ונותן נקודות למחשבה שנוגעות בכל אדם. ספר מדהים, חובה בכל בית!

ספר מעולה למי שרוצה לחיות חיים משמעותיים ולהתעניין בפילוסופיה, הספר מציג הצצה אל מחשבותיו וחוויותיו של אדם אשר מתחיל את חייו, לאחר שינוי מהותי, הן פנימי והן חיצוני. בקצרה, הסיפורים האישיים והפילוסופיה עצמה משתלבים בצורה מבריקה, ויוצרים חווית קריאה מבטיחה ומרתקת. יחד עם הסברים קולעים שנוגעים ישר ולעניין, הספר הותיר בי טעם לעוד. ספר נהדר, מאוד מומלץ!

רוב הספרים מהסוג הזה יהיו פי חמש יותר ארוכים וקשה להבין מה הם ניסו להעביר מלכתחילה, אבל לא כך במקרה של הספר הזה. הסופר מציג תובנה אחר תובנה, כל אחת מוצגת בעזרת סיפור מרתק משלה והסבר פרקטי וברור שלא יאפשר לכם להפסיק לקרוא.